RU    EN    IT     UA 
09 Января 2020

Як відкрити свій бізнес іноземцю в Україні

Відкрити бізнес іноземцю в Україні

Чи може іноземний громадянин відкрити ТОВ?

Україна, як країна, що активно розвивається в останні роки стала залучати велику кількість іноземців. Звичайно ж, частина іноземців (в основному країни Азії та Африки) розглядають Україну як перший етап на шляху до еміграції в Європу, але все більше і більше з них планують відкривати реальний бізнес і робити свій внесок в економіку країни. Відкрити бізнес в Україні, точніше зареєструвати юридичну особу, можна за добу. Реєстрація компанії в Україні досить простий і прозорий процес. Реєстрація ТОВ для іноземця по суті нічим не відрізняється від звичайної реєстрації, але має свої нюанси в підготовці документів на увазі особливого статусу засновника – засновник ТОВ іноземний громадянин.

Приїжджаючи в Україну, іноземець стикається з безліччю проблем, і першою з них є відсутність комунікації і мовний бар'єр. На жаль, більшість державних органів України не володіє іноземними мовами, навіть англійською, або ж він на дуже низькому рівні. У зв'язку з цим, іноземцю доводиться звертатися за допомогою до фахівців – юристів і перекладачів.

Найбільш комфортною формою юридичної особи для того, щоб відкрити бізнес іноземцю і вести малий і середній бізнес, є ТОВ – товариство з обмеженою відповідальністю. Для реєстрації ТОВ необхідно надати державному реєстратору статут і рішення засновників про заснування ТОВ. Важливо пам'ятати, що згідно з останніми змінами законодавства, всі підписи засновників на цих документах повинні бути нотаріально завірені, а сама воля засновників про створення ТОВ оформляється у вигляді протоколу або рішення і повинна бути викладена на Нотаріальному бланку.

Важливим нюансом при реєстрації ТОВ іноземцем є вибір директора. Не дивлячись на те, що згідно із законодавством, засновник має право бути директором у своїй юридичній особі, у випадку з іноземцями цей варіант не завжди спрацьовує. Справа в тому, що директор є найманим співробітником компанії і здійснює трудову діяльність згідно трудового законодавства. Кожен іноземець, який хоче легально працювати в Україні зобов'язаний отримати дозвіл на працевлаштування. Прийом на роботу іноземця без дозволу на роботу тягне за собою штраф, який накладається на компанію-роботодавця в розмірі 20 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виявлення правопорушення (на 2020 рік це 94460 грн).

Як зареєструвати ТОВ з іноземним засновником?

Реєстрації ТОВ з іноземним засновником не передбачає перевірку державним реєстратором наявність або відсутність у директора дозволу на роботу, власне кажучи, навіть паспортні дані директора зазначаються у статутних документах зі слів засновника і ніким не перевіряються. Цей факт може стати явним при будь-яких перевірках контролюючих органів. Але водночас наявність директора (точніше виконавчого органу ТОВ) є обов'язковою.

Тут виникає ще одна проблема, іноземець, який не має в Україні ще ніяких зв'язків, повинен знайти людину, яка стане директором в його юридичну особу. Такими людьми можуть бути або громадяни України, або іноземці, які вже обзавелися в Україні постійним видом на проживання. Найчастіше такі директора вважаються номінальними, з ними укладають угоди на певний термін і по суті вони лише підписують довіреності від імені юридичної особи, не здійснюючи жодних суттєвих операцій.

Сам іноземець, після того, як завершив процедуру реєстрації ТОВ на іноземного громадянина, може подати документи на отримання дозволу на роботу в Україні. Отримавши такий дозвіл, він може зареєструвати зміни в ТОВ і стати повноправним власником і директором свого бізнесу. Реєстрація ТОВ для іноземця в Україні займає 24 години, отримати виписку про реєстрацію за фактом іноземець зможе трохи пізніше.

Також при реєстрації юридичної особи, багатьом іноземцям також буде цікавий той факт, що будучи власником бізнесу в Україні і оформивши при цьому дозвіл на роботу на 3 роки або на 1 рік, він отримує можливість оформити тимчасовий вид на проживання в Україні також на 3 або на 1 рік. При цьому, багато хто помиляється, порівнюючи цю підставу для отримання посвідки на проживання з інвестуванням в економіку України 100 тисяч доларів. Насправді, це абсолютно різні підстави і реєструючи бізнес в Україні, Вам не потрібно вкладати 100 тисяч доларів в статутний капітал компанії, навіть маючи в устанвом капіталі 1 гривню, Ви маєте право отримати дозвіл на роботу і вид на проживання. Це буде великою перевагою для тих, хто планує переїхати в Україну, але не має інших підстав для отримання посвідки на проживання (наприклад, шлюбу з громадянином України або навчання в Україні).

Етапи легалізації іноземця при відкритті бізнесу

Отже, весь процес легалізації іноземця в Україні на підставі відкриття бізнесу можна розділити на наступні етапи:

  • 1. Отримання ідентифікаційного номера платника податків
  • 2. Підготовка установчих документів
  • 3. Нотаріальне засвідчення підписів на установчих документах
  • 4. Відкрити ТОВ іноземному громадянину
  • 5. Отримання дозволу на працевлаштування
  • 6. Отримання посвідки на проживання
  • 7. Зміна директора (при необхідності)

Крім того, перші 5 етапів (отримання ІПН, підготовка установчих документів, нотаріальне посвідчення, реєстрація ТОВ, отримання дозволу на працевлаштування та навіть зміна директора) можуть бути зроблені навіть без фізичної присутності іноземця на території України. Для цього необхідно оформити на своїх представників в Україні довіреність з правом підпису. Найкраще таку довіреність оформляти у консульстві України, це допоможе уникнути процедури легалізації документа і перекладу на українську мову. Таким чином, іноземець ще перебуваючи в рідній країні, може підготувати "грунт" для свого спокійного перебування в Україні.

Безтурботного вам життя!


Автор статті